5 rzeczy, od których musisz zacząć chcąc sprzedać mieszkanie

  • Data dodania: 06.09.2016
  • Autor wpisu: Marcin Wieluński
Mam mieszkanie i chcę je sprzedać.

Zaczynasz myśleć o zmianie mieszkania na większe? A może budujesz dom i nadszedł czas aby spieniężyć poprzednie lokum?

Na pewno pierwsze od czego chcesz zacząć to samodzielne wystawienie ogłoszenia w portalach nieruchomościowych.

Z doświadczenia wiem jednak, że przed Tobą długa droga, zanim będziesz mógł wystawić mieszkanie na sprzedaż.

Zmień sposób myślenia – to już nie twoje mieszkanie

Z chwilą, gdy zdecydowałeś się sprzedać mieszkanie musisz przestać myśleć, że to twoje mieszkanie. Czas skoncentrować się na celu. Oznacza to poświęcenie domowego spokoju dla dobra kupujących.

Nikt nie kupi twojego mieszkania oglądając je tylko na zdjęciach. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość i podporządkować życie rodzinne wizytom kupujących. Jeżeli to możliwe ogranicz w tym czasie ilość domowników aby potencjalni kupujący nie czuli, że wchodzą wam „z butami w życie” – wyślij dzieci do rodziny a nastolatki do kina. Puste mieszkanie wygodniej będzie oglądać a kupujący docenią czas jaki będą mogli spędzić w swoim przyszłym domu.

Porządki w wersji amerykańskiej czyli home staging

Home staging to w ostatnim czasie modne pojęcie. W telewizji można obejrzeć programy, które pokazują metamorfozy mieszkań i domów. Takie zmiany wnętrz mają podkreślić zalety nieruchomości jak najniższym kosztem i pomóc w sprzedaży za najkorzystniejszą cenę.

Czy home staging się opłaca?

Szczerze mówiąc nie jestem przekonany do home stagingu.

Przede wszystkim nie mamy jeszcze dokładnych danych z polskiego rynku o wpływie home stagingu na cenę transakcyjną nieruchomości i czas potrzebny na jej sprzedaż. Polski rynek działa na innych zasadach niż amerykański, gdzie powszechnie stosuje się metamorfozy domów aby zwiększyć ich wartość na rynku. Tamtejsze badania mówią o 10% wyższej cenie nieruchomości, które zostały profesjonalnie przygotowane do sprzedaży.

Druga sprawa to fakt, że w Polsce rzadko jeszcze sprzedajemy mieszkania z pełnym wyposażeniem. Jesteśmy „Zosiami-samosiami” i zamiast kupować mieszkania urządzone przez dekoratorów wnętrz czy home stagerów, gdzie wystarczy tylko przynieść swoją szczoteczkę do zębów, wolimy wszystko zrobić po swojemu.

Nie zmienia to faktu, że przed sprzedażą, nawet jeżeli nie korzystamy z konsultacji profesjonalnego home stagera, należy do niej przygotować mieszkanie.

Nie ma brzydkich mieszkań – jest tylko brak pomysłów

Może ktoś powie, że to przesada i są mieszkania tak nieustawne czy nieprzemyślane architektonicznie, że nie da się w nich funkcjonalnie mieszkań. Według mnie jedyne brzydkie mieszkania to te, które widzimy na zdjęciach, zagracone, zapuszczone, ciemne i klaustrofobiczne.

To od Ciebie zależy jak pokażesz swoje mieszkanie. Każde ma potencjał, który trzeba odkryć i kupujący będzie to wstanie zrobić, gdy zamiast podkreślać wady skupisz się na zaletach.

Porządek musi być

Wiem, że to oczywista oczywistość, ale uważam za zasadne przypomnieć, że porządek w mieszkaniu, które chcesz sprzedać to podstawa.

Twoje pranie, kolekcja ulubionych kubków to nie są rzeczy, które powinieneś pokazywać kupującym oglądającym mieszkanie.

Jeżeli chcesz zobaczyć brzydkie mieszkania, jest temu nawet poświęcona stronahttp://uglyhousephotos.com/

Niech te zdjęcia będą dla Ciebie przestrogą.

5 podstawowych rzeczy, które po prostu musisz robić chcąc sprzedać mieszkanie

Doradzając klientom przy sprzedaży nieruchomości, zwracam ich uwagę na szereg aspektów, które powinni podkreślić oferując swoje mieszkanie na rynku. Te moim zdaniem najważniejsze przedstawiliśmy w naszej pierwszej infografice.

Jeżeli czujesz, że samodzielna sprzedaż mieszkania Cię przeraża, chętnie Ci pomożemy. Zadzwoń do mnie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.